Urazy ortopedyczne występują najczęściej, jeśli pod uwagę weźmiemy skutki wypadków, nagłych kontuzji czy urazów ciała. Kości i stawy są co prawda mocne, ale nie wtedy, gdy dochodzi do nagłego uszkodzenia, upadku czy uderzenia. Bez względu na objawy, jakie występują po takim zdarzeniu, zawsze należy skonsultować się z lekarzem ortopedą. Pamiętajmy, że nie wszystkie dolegliwości dają od razu o sobie znać, nie zawsze efekt urazu boli.
Priorytetem jest wizyta u ortopedy. Jeśli występuje silny ból, który uniemożliwia normalne poruszanie się, idealną opcją staje się dyżur ortopedyczny. Warszawa posiada takich co najmniej kilka. Tylko szybka reakcja pozwoli niejednokrotnie uratować przed trwałą niepełnosprawnością.
Wiele zależy od skutków urazu oraz samego rodzaju schorzenia ortopedycznego. Leczenie zawsze dobierane jest indywidualnie. W niektórych przypadkach udaje się zniwelować dysfunkcje nieinwazyjną rehabilitacją, w innych konieczna jest natychmiastowa operacja chirurgiczna. Osoby, które nie mają wiedzy z zakresu tej specjalizacji medycznej, nie powinny samodzielnie decydować o metodzie leczenia nabytych schorzeń w obrębie kości czy stawów. To zdecydowanie zadanie dla profesjonalistów, którzy bardzo często ratują pacjentów od trwałej niepełnosprawności.
W najczęstszych przypadkach, urazy ortopedyczne leczy się usztywnieniem, w tym gipsem. Jeśli nie doszło do złamania, pęknięcia czy nadwyrężenia, pomocna okazuje się też rehabilitacja. Te metody są zresztą bardzo często ze sobą łączone w ramach jednej terapii przywracającej pełne zdrowie i optymalną jakość motoryki ruchowej. Popularne są nie tylko ćwiczenia oraz masaże, ale też krioterapia czy terapia prądem i ultradźwiękami. Dopasowanie tych metod zależy jednak od nabytego urazu i ogólnego stanu pacjenta.