Aż 90% pacjentów, u których zdiagnozowano orbitopatię tarczycową cierpi jednocześnie na nadczynność tarczycy (bardzo rzadko wynika z niedoczynności tarczycy) i związaną z nią chorobę Gravesa Basedowa o podłożu autoimmunologicznym. Orbitopatia występuje najczęściej u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia.
Istotą orbitopatii, która powszechnie nazywana jest wytrzeszczem oczu są stany zapalne mięśni gałek ocznych i oczodołów. Dochodzi do nich w skutek nietolerancji organizmu własnych tkanek, przez co organizm samoistnie je wyklucza i chce się ich pozbyć. Gromadzone w rezultacie przeciwciała sprawiają, że owe tkanki stają się przerośnięte i nabrzmiałe, przez co powodują wypychanie gałki ocznej do przodu. W efekcie u pacjenta dochodzi do wytrzeszczu, nieodpowiednio domykają się też same powieki oczu. Chory zauważa wiele powikłań związanych z tym zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania narządów wzroku. Przede wszystkim odczuwa nadmierną suchość gałek ocznych bądź ich łzawienie. Często pojawia się zapalenie spojówek oraz zapalenie rogówki, co jest bezpośrednią przyczyną trwałej utrat wzroku.
Wato przy tym zaznaczyć, że to nie jedyne dolegliwości, z jakimi boryka się chory na orbitopatię tarczycową. Odczuwa też częste bóle głowy, cierpi na światłowstręt, zazwyczaj pojawiają się też obrzęki w obrębie powiek, ich ból i uczucie piasku pod powiekami. Przy wytrzeszczu dochodzi też niezwykle często do trwałych zaburzeń widzenia – podwójne widzenie i nieostre widzenie to te, które występują najczęściej.
Samo diagnozowanie orbitopatii nie jest trudne a rozpoznania podejmują się endokrynolodzy bądź okuliści. Wytrzeszcz charakteryzuje się tak typowymi objawami, że tylko w niektórych przypadkach koniecznym staje się przeprowadzenie dodatkowych badań. Mowa tutaj o tomografii komputerowej bądź USG narządów wzroku (wykonuje okulista) oraz testach tarczycowych, które pozwolą określić poziom wydzielanych hormonów (wykonuje endokrynolog).
Również leczenie orbitopatii tarczycowej jest spójne i terapię prowadzi się równolegle biorąc pod uwagę zarówno środki wykorzystywane w okulistyce jak i te endokrynologiczne. Podstawą jest normalizowanie poziomu wytwarzanych przez tarczycę hormonów. W przypadku wytrzeszczu, jako wady narządu wzroku stosuje się doraźnie krople nawilżające gałki oczne oraz wykonuje napromienianie oczodołów jodem radioaktywnym. Ostatecznością są zabiegi chirurgiczne zarówno w obrębie gruczołu tarczycy jak i narządu wzroku.