kobieta oczy

Orbitopatia i objaw Rosenbacha

Objaw Rosenbacha jest jednym z najczęściej występujących przy zaburzeniach tarczycowych, w chorobie Gravesa Basedowa. Okazuje się, że to właśnie dysfunkcje oczne, do jakich zalicza się objaw Rosenbacha są najczęściej pojawiającymi się z wyniku nadczynności tarczycy. Aby je zdiagnozowac nalezy wykonać USG tarczycy. Warszawa zapewnia stały dostęp do wielu specjalistów.

Określa się je mianem oftalmopatii naciekowej, zmiany pojawiają się nie tylko w obrębie gałek ocznych, ale i za nią, w oczodołach czy powiekach. Do takich należy właśnie objaw Rosenbacha, którego cechą charakterystyczną jest drżenie zamkniętych powiek. Jest to następstwo niezwykle groźne biorąc pod uwagę cały narząd wzroku, bagatelizowanie go może wywołać trwałe niedowidzenie bądź podwójne widzenie. Co więcej, objaw Rosenbacha niesie za sobą inne, wywołujące dyskomfort pacjenta syndromy. To między innymi łzawienie gałek ocznych, światłowstręt bądź zapalenie spojówek.

Na szczęście wszystkie niepożądane objawy, jakie związane są z narządem wzroku a wynikają z nadczynności tarczycy i choroby Gravesa Basedowa można skutecznie leczyć. W tym celu endokrynolog ściśle współpracuje z okulistą, który zaleca terapię doraźną, niwelującą przykre objawy. Same zaburzenia tarczycowe należy niwelować natomiast farmakoterapią doustną, dzięki której możliwe jest wyrównanie poziomu hormonów. Tylko wtedy objaw Rosenbacha może być usunięty całkowicie.

Warto podjąć leczenie zanim nieodpowiedni poziom hormonów w organizmie spowoduje trwałe szkody w obrębie narządu wzroku. Pamiętajmy, że objaw Rosenbacha nie jest jedynym, bo bardzo często równolegle z nim pojawia się także objaw Stellwaga, którego cechą charakterystyczną jest rzadkie mruganie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *