uszkodzenie łąkotki

Staw kolanowy – najbardziej narażony na uszkodzenia

To właśnie nasze kolana utrzymują ciężar całego ciała. Nic więc dziwnego, że są tak podatne na mechaniczne urazy, kontuzje i zwyrodnienia. Bardzo często ulegają destrukcji w obliczu naturalnego starzenia się ludzkiego organizmu, nierzadko to my sami mamy wpływ na ich kondycję. Nadwaga, otyłość, zła dieta, brak aktywności fizycznej, chodzenie w wysokich obcasach czy praca siedząca, wszystkie te czynniki wpływają negatywnie. Jeśli dodamy do tego upadki na śliskiej powierzchni czy też kontuzje w wyniku uprawiania danej dyscypliny sportowej, naprawdę nietrudno o poważne schorzenia, przez które nasze kolana odmawiają posłuszeństwa.

Najczęściej pojawia się silny ból w kolanie, obrzęk, uczucie przemieszczania się łąkotki, trzask, blokada podczas zginania lub prostowania stawu kolanowego. Takie objawy skłaniają do wizyty u ortopedy, ponieważ stwarzają spory problem i uniemożliwiają normalne poruszanie się. Uszkodzenie łąkotki to najczęściej diagnozowane schorzenie, które wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Nie zawsze kończy się zabiegiem chirurgicznym, bo w większości przypadków skuteczna okazuje się dobrze dobrana rehabilitacja.

Pamiętajmy jednocześnie, że nie tylko staw kolanowy jest podatny na uszkodzenia, ale także całe kończyny. Ortopedzi równie często rozpoznają między innymi zapalenie ścięgna achillesa, w przestrzeni pomiędzy kolanem a stopą. Bez względu na umiejscowienie przyczyny niemożności normalnego poruszania się, w każdym przypadku konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, by zapobiec trwałej niepełnosprawności ruchowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *