Alzheimer to coraz powszechniejsza choroba, która zazwyczaj kojarzona jest z utratą pamięci. Najczęściej dotyka seniorów w wieku 65+. Okazuje się jednak, że może dawać objawy już w młodym wieku.
Choroba postępuje w różnych etapach. Nie można określić jednoznacznych symptomów, ponieważ jest ich wiele i mogą pojawiać się w różnym natężeniu. Nie wszystkie także muszą pojawiać się jednocześnie. Udaje się za to określić stadia choroby, które następują wraz z rozwojem Alzheimera. Niestety, chociaż Alzheimer diagnozowany jest już od lat, to do dzisiaj nie odkryto skutecznego środka, który pozwalałby na pełne wyleczenie. Nie udaje się również cofnąć powstałych już w wyniku choroby zmian. Niezbędna jest za to kuracja farmakologiczna oraz nierzadko rehabilitacja, dzięki którym w różnym stopniu udaje się zahamować bądź opóźnić postępy Alzheimera. Chodzi przecież o to, by chory jak najdłużej zachował świadomość i kontrolę nad swoim życiem. Trzeba pamiętać, że opieka alzheimerowa jest niezbędna całodobowo, kiedy pacjent nie jest już w stanie wykonywać samodzielnie podstawowych czynności, takich jak załatwianie potrzeb fizjologicznych, mycie się albo spożywanie posiłków.
Pierwsze objawy Alzheimera nie zawsze są jednoznaczne. Ponieważ pojawiają się z różnym natężeniem, nie zawsze udaje się je odpowiednio zdiagnozować. W pierwszej kolejności destrukcji ulega tzw. pamięć świeża. Problemy pojawiają się więc z zapamiętywaniem nowych informacji, pamięć trwała, czyli ta dotycząca odległych wydarzeń czy wcześniej przekazanych danych jest jeszcze na tym etapie dobrze zachowana.
Choremu na Alzheimera w początkowym stadium rozwoju choroby nie jest jeszcze potrzebna opieka Alzheimerowa. Jest on w stanie prowadzić samodzielne życie, natomiast daje się już zauważyć niekorzystne symptomy. To między innymi uczucie przewlekłego zmęczenia, nagle zmiany nastroju z przewagą tych niekorzystnych, takich jak agresja, nerwowość, smutek. Pojawiać się mogą również lęki i urojenia. Znacznie spada też koncentracja uwagi i umiejętność zapamiętywania. Chory może wydaje się być rozkojarzony, nieobecny.